Uyuzdan kanser vakalarına: “Birçok sağlık sorununun temeli; yoksulluk hâli”

Sağlık emekçileri, “Yurttaşın sağlık hizmetine daha fazla ihtiyacı olacağı dönem. Kronikleşen açlık ve yoksulluk hali, sağlık sisteminde sorunların da kronikleşmesine neden oluyor” yorumunu yapıyor.

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, Türkiye’deki geçim sıkıntısının sağlık hizmetlerine yansımalarını anlattı. Yalçınkaya, “Sağlık hizmetlerinde temel tıkanma sebeplerinden birisi de artan açlık ve yoksulluk sorunu. Açlık ve yoksulluk sorunu, sağlık hizmetlerinin yetmezliğini beraberinde getiriyor” dedi.

“Sağlıklı suya dahi erişimde sorun yaşıyor”

Yoksulluk ve açlığın daha fazla yurttaşın sağlığını olumsuz etkilediğinin, son 7 yılda da daha görünür olduğunu söyleyen Yalçınkaya, “10 bin TL emekli maaşı alan 4 kişilik bir ailenin kişi başı günlük geliri 83 TL. Bir bardak günlük sütün 11 TL, bir bardak pet şişe suyun 2 TL olduğu ortamda yurttaş; sağlıklı konut, sağlıklı gıda bir yana sağlıklı suya dahi erişimde sorun yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“Sağlık sorununun temeli: Yoksulluk hâli”

Yoksulluk sınırı üstünde gelirin, sağlık hakkı olduğunun altını çizen Yalçınkaya, “En yüksek enflasyonun sudan elektiriğe, sütten hijyen malzemelerine yaşanması; alt gelir grubunu sağlıklı bir yaşamın temel ihtiyaçlarından uzaklaştırıyor. Uyuz vakalarından, kanser vakalarına, kronik hastalıklardan obezite ve oburluğa birçok sağlık sorununun temeli; yoksulluk hâli” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x