Taurus AVM yönetimine konkordato atandı

Ankara’nın önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Gölbaşı yolu üzerindeki Taurus Alışveriş Merkezi Anonim Şirketine üç aylığına konkordato komiserleri atandı.

Anadolu Gazetesi’nden Gamze Erdoğan’ın haberine göre, Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Ankara Ticaret Müdürlüğünün konkordato talebini haklı bularak yapılan inceleme sonucu 14 Mayıs 2024 gününden geçerli olmak üzere şirket yönetimini üç aylığına konkordato komiseri atadı.

Geçici konkordato komiserleri kurulunda Hukukçu Levent Börü, Bağımsız Denetçi Ufuk Özdemir ve Sektör Uzmanı Abdurrahman Temiz görevlendirildi.

Mahkeme’nin ilan.gov.tr’de yayınlanan duyurusunda geçici komiserler kurulu konkordato talep eden şirketin faaliyetlerine nezaret edeceği ayrıca şirketlerin yönetim organının tüm eylem, işlem ve kararlarının geçerliliği geçici komiser kurulu onayına tabii tutulacağı belirtildi.

Mahkeme kararında konkordato talep eden-borçlu şirket alacaklılarınca, ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz edilerek, konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığı hususu delilleri ile birlikte ileri sürebileceği gibi, mahkememizden de konkordato talebinin reddi talep edebileceklerdir.

NE OLMUŞTU?

AVM’nin işletmeciliğini yapan Taurus Balgat Alışveriş Merkezi Yatırım A.Ş.’de Ziraat Bankasından alınan kredinin geri ödemesini aksatmaya başlamış, banka ile şirket arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmıştı. Ankara 14. İcra Hukuk Mahkemesi’nin 2023/654 sayılı kararıyla Taurus AVM, 2 milyar 482 milyon TL bedelle icradan açık artırma ile satışa çıkarılmasına hükmetmişti. Ancak yapılan itiraz sonucu Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi AVM’nin üç ay süreyle konkordato yönetimine devredilmesine hükmetti.

Çankaya ilçe sınırları içindeki Karakusunlar Mahallesi’nde kurulu olan Taurus AVM merhum işadamı Yunus Ensari ve ABD merkezli Taurus Invesrment ortaklığı ile 2013 yılında açıldı. Yunus Ensari’nin 24 Nisan 2022 yılında 103 yaşında vefatından sonra çocukları şirketin yönetimini üstlendi. Yüzde 25’i Ensari ailesine ait olan AVM’de bulunun mağazaların bir bölümü pandemiden sonra bir daha eski iş kapasitesine ulaşamadı ve krize girmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x